Ana Sayfa • Linkler • İletişim
 

25. Dünya Mimarlık Kongresi G.Afrika’nın Durban Kentinde DüzenleniyorUluslararası Mimarlar Birliği tarafından her 3 yılda bir düzenlenen Dünya Mimarlık Kongresi’nin yirmi beşincisi UIA 2014, 3-7 Ağustos 2014 tarihleri arasında “Architecture Otherwhere (Başka Yerde Mimarlık)” teması ile Güney Afrika’nın Durban kentinde düzenleniyor.

2005 yılında Mimarlar Odası’nın ev sahipliğinde “MimarlıkLARın Pazaryeri (Grand Bazaar of ArchitectureS)” temasıyla İstanbul’da düzenlenen Dünya Mimarlık Kongresi sırasıyla, 2008 yılında “Mimarlığı Aktarmak (Transmitting Architecture” teması altında İtalya’nın Torino kentinde, 2011 yılında “Tasarım 2050 (Design 2050)” teması ile Tokyo kentinde gerçekleştirilmişti.

UIA 2014 Durban Dünya Mimarlık Kongresi ise Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 20.yılında tüm dünyadaki mimarları ortak ilgi alanları ve sorunları Afrika’nın gözünden tartıştırmak için bir araya getiriyor. Afrika’nın fırsatları, tehditleri ve bilgi birikimini dünya mimarları ile paylaşmanın aracı olması planlan Kongre ile “BAŞKA” türlü “biliyor” ve “yapıyor” u keşfetmeyi ve mimarlığın çok yönlülüğünü; mekânsal ve biçimsel olduğu kadar, politik, ideolojik ekonomik ve teorik yönlerini açığa çıkarmayı amaçlıyor.

Kongrenin teması olan BAŞKAYER- daha iyi bir gelecek yaratmanın başka yollarını başka bir yerde aramak- mimarlığın öncül rolünü kabul ederek, BAŞKA disiplinlerle bir arada, belirlenen alt temalar ve tematik fikirleri tartışma ortamı için bir ara yüz, ortak sorunlara yaratıcı çözüm önerileri getirilebilmenin mekânı olarak tanımlanıyor.

Kongrenin alt temaları ise ekoloji, esneklik ve değerler olarak belirlendi. Belirlenen alt temalardan; Ekoloji ZAMAN, EVRİM ve RIO+20 üzerinden, esneklik, DOĞMA, YOKSULLUĞUN GİDERİLMESİ ve MEKÂNSAL EKONOMİ bağlamında, değerler ise UYGULAMA ve ÖĞRETİ üzerinden tartışmaya açılacak.

Bu bağlamda Toyo ITO, Francıs KÉRÉ, Rahul MEHROTRA, Mokena MAKEKA, Cameron SINCLAIR gibi dünyanın farklı ülkelerinden ana konuşmacıların yer aldığı kongreye katılım ve program ile ilgili olarak detaylı bilgiye http://www.uia2014durban.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

<< GERİ